APA Formatı ve APA Yazım Kuralları

APA MAKALE YAZIM KURALLARI VE APA FORMATI

                Makale yazmak kadar onun hangi formatta yazılması gerektiği de çok önemlidir. Makale konusu, içeriği, düzenlemesi taslak olarak yapıldıktan sonra makalenin sunulacağı kuruma ya da kişilere göre belli bir formatta yazılıp hazırlanması gerekir. Bu makalenizin kabul görmesi açısından oldukça önemlidir. Eğer makale yazacak ya da yazdıracaksanız formatınızı mutlaka belirlemeli ona göre yazarak ya da yazdırarak makalenizi sunmalısınız.

 

                Makale yazımında yaklaşık 3-4 format kullanılmaktadır. Bunlardan en bilenen ve en çok kullanılan formatlardan birisi de APA formatıdır. Bu formatın belirli kuralları bulunmaktadır. Kısa olarak APA formatının yazım kuralları aşağıdaki gibidir;

 

-          Öncelikle metin satırlarının arasındaki boşluk, 2 satır boşluk şeklinde olmalıdır.

-          İlk sayfa mutlaka kapak sayfası olarak belirlenmelidir.

-          Makale içerisinde verilecek olan kitap, film vb. özel adlar italik şekilde yazılmalıdır.

-          Paragrafların tümü soldan girintili olmalıdır.

-          Sayısal verilerin girilmesi durumunda sayısal veriler sözcük olarak yazılmalıdır.

-          Verilmesi gereken dipnotlar ilgili sayfanın altında olmalıdır.

-          Eğer ek varsa ek olacak şekilde italik olarak başlıklandırılmalıdır.

-          Makale içerisinde kullanılacak olan başlık ve alt başlıklar 5 düzeyde bulunmaktadır, kullanım yerine göre uygun olanı seçilerek uygulanmalıdır.

-          Makale uzun ve karmaşık ise mutlaka numaralandırılmalıdır. Eğer değilse numaralandırmaya gerek yoktur.

-          Makale içerisindeki belirli bir alıntı için kitabın hangi tarihte yazıldığı, kime ait olduğu ve hangi sayfadan alıntılandığı mutlaka belirtilmelidir. Örn: Tanpınar, 2003 s. 42

-          Aynı yazarın aynı tarihlerde yazılan kitapları için ise örn: kaplan 2003a ve kaplan 2003b şeklinde belirtilmelidir.

-          Makale içerisinde belirtmeniz gereken iki yazar varsa ikisi de belirtilmelidir.

-          Belirtilmesi gereken yazar sayısı üç ve beş arasındaysa ilk seferde tüm isimler yazılır daha sonra ise ikinci ya da daha fazla seferde sadece ilkinin ismi yazılması yeterlidir.

-          Makale içinde belirtilmesi gereken yazar sayısı 6’dan fazla olması durumunda ise sadece ilkinin isminin verilmesi yeterlidir.

 

Yukarıda belirtilen kuralları görmek için APA formatında yazılmış bir makale, kitap ya da tezi alıp inceleyebilirsiniz. Bu sizin APA makale yazım kuralları ve formatını anlamanız ve uygulamanız açısından size kolaylık sağlayacaktır. APA formatında sadece makale değil dilediğiniz durumda wepsite, dergi, filmleri kendi referansınız için APA formatında gösterim oluşturmanız da mümkündür. Kendi makaleniz için isminizle APA formatındaki referansa da sahip olmanız mümkündür. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorum başkaları benim yerime yapsın diyorsanız da APA formatını kullanarak makalenizi yazacak yerlere ulaşarak makalenizi yazdırabilirsiniz. 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELİYSEN HOCAMIZ OL
Acil ödev talepleriniz için doğru adres. Uzman kadromuzla yaptırmak istediğiniz ödevleri titizlikle, en kısa sürede maksimum kalite ile yapmak öncelikli hedefimizdir. Devamı »
Algoritma, tamamen mantık demektir. Algoritma kelimesi ilk defa Özbekistanda kullanılmıştır. Günümüzde aklınıza gelen her türlü elektronik cihazın içindeki yazılımın özü algoritmadır. Devamı »
APA 6.0 formatı nasıl yapılır, nasıl yazılır veya nasıl uygulanır? Bu yazımızda kısaca APA formatında nasıl makale ve tez yazılır, APA formatı, APA formatının kullanımı, APA formatını kuralları, APA 6.0 ile yazı yazma, APA formatı ile tez yazımı konuları Devamı »
Makale - Tez nasıl yazılır? Bu sorunun cevabını bu yazı içerisinde vermeye çalışacağım. Makale veya tez yazımı tahmin edildiğinden daha zor bir iştir. Devamı »