Makale Konusu Nasıl Seçilir

MAKALE KONUSU NASIL SEÇİLİR

                Makale konusu, makaleyi oluşturacak baş iskelettir. Öyle ki makale konusu olmadan makale yazmak da mümkün olmayacaktır. Makaleyi okunur kılmak için de makale konusunu iyi seçmek gerekir. Bunu makalenin nereye sunulacağı ya da makalenin hangi amaç için kullanılacağını belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Eğer bilimsel bir makale yazacak belirli bir tezi savunacaksanız makalenin konusu sizin için aşağı yukarı bellidir. Bunun için büyük bir çaba içerisine girmenize lüzum yoktur. Makale konunuzun sınırlarını, hangi konuda makale yazacağınızı belirledikten sonra daha önce değinilmemiş ya da çok az değinilmiş bir makale konusu belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Makalenizin konusunu bulur, araştırmalarınızı yapar, cümlelerinizi toparladıktan sonra yazacağınız formatı belirler o formata dönüştürerek yazınızı yazarsınız. Fakat makalenizi yazacağınız yer bir web sitesi, dergi vb. ise makalenizin konusunu belirlemekte daha fazla zorlanırsınız.

                İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte insanlar pek çok şeyi merak ettiklerinde artık kitaplara değil internet sitelerine başvurmaktadır. İnternet insanlar için artık çok büyük bir kütüphane bir bilgi kaynağı haline gelmiştir. Hal böyle olunca internet siteleri de kendilerini okunur kılmak için merak edilen, bilinmesi gereken konularda makaleler yayınlamaktadır. Bu makaleler sadece güncel bilgilerle sınırlı kalmayıp, bilimsel, sağlık, çocuk, psikoloji vb. pek çok alanda olabilmektedir. Bu nedenle makaleleri okunur kılabilmek için hem özgün olmalı hem de bilinmeyen konularda makale yazılmalıdır. Öyle ya insanlar bildikleri, kendilerine ilginç gelmeyen konularda makale okumak istemezler.

                Makale konusu seçilirken konunun özgün olmasına dikkat edilmelidir. Çok bilinmeyen, üzerinde merak duygusu oluşturularak yazılan makaleler mutlaka çok sayıda okuyucu bulur. Bu durum makale konusu seçilirken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin Atatürk’ün özellikleri yerine Atatürk’ün çok bilinmeyen özellikleri diye başlık atar ve Atatürk’ün bilinmeyen ilginç özelliklerine değinirseniz mutlaka dikkat çeker ve oldukça çok okunursunuz.

                Yazılmamış konuları yazmak da makalenizin konusunu belirlemeniz açısından size oldukça büyük fayda sağlayacaktır.  Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış yazı mutlaka dikkat çekecektir. Makale konusunu belirlerken amaca uygunluk da çok önemlidir. Sadece özgün olayım, yazım farklı, hiç yazılmamış olanlardan olsun diye de yazı yazamazsınız. Sizin sağlık konusunda bir makale konusu belirlemeniz gerekiyorsa, daha önce hiçbir tanıtımı yapılmamış herhangi bir kitap hakkında yazı yazamazsınız. Konu sınırlandırılması yapıldığı durumlarda o konuların dışına çıkamazsınız. Sağlık konusunda bir makale için yine sağlığa değinen fakat daha önce hiç kimse tarafından dikkat çekmemiş bir konuya değinerek makale konunuzu belirleyebilirsiniz.

                Makale konunuzu yukarıda belirtilenleri göz önüne alarak belirleyebilirsiniz. Ama şunu unutmayın ki makale konusu kadar makale özgünlüğü, kendi cümlelerinizi nasıl oluşturduğunuz da oldukça önemlidir. Tüm bu kriterlere uyduğunuz takdirde oldukça başarılı bir makale ortaya çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz. 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELİYSEN HOCAMIZ OL
Piyasada yüzlerce hatta binlerce makale varken ben niçin yeni bir makale yazmak zorundayım veya yazmalı mıyım? Evet, makale yazmak zorundasınız veya yazarsanız iyi olur:) Niçin peki... Devamı »
Çalışmalarınız konularında uzman BOĞAZİÇİ´Lİ öğrenciler tarafından büyük bir titizlik ve özenle sağlanmaktadır. Yazılan makaleler ve ödevler kesinlikle Kopyala-Yapıştır ile yapılmamaktadır. Devamı »
SPSS Analiz. SPSS, kısaca veri analizi anlamına gelmektedir. Spss programında anket analizi, veri analizi, ekonometri analizi ve istatistiksel analiz değerlendirme ve yorumlaması yapılmaktadır. Devamı »
ÖSYS sınavında yüksek puan almak istiyorsunuz, fakat yanlış yapmaktan korkuyorsunuz. Şimdi sizlere altın değerinde taktikler veriyoruz. Bu 5 taktik sizin bakış açınızı tamamen değiştirecektir. Devamı »