ÖSYS Taktikleri

 

ÖSYS Taktik ve Stratejileri

 

  Sıra sizde..!!

 

 

ÖSYS sınavında yüksek puan almak istiyorsunuz, fakat yanlış yapmaktan korkuyorsunuz. Şimdi sizlere altın değerinde taktikler veriyoruz. Bu 5 taktik sizin bakış açınızı tamamen değiştirecektir.

 

Net olarak şunu söylemek istiyorum: ÖSYS sınavında 2 ay gittiğiniz bir dershanenin size kattığından  daha fazla katkı sağlayacaktır bu yazdıklarım.

 

1- ÖSYS sınavında 4 farklı bölüm vardır ve her bölümde 40 soru vardır. Şimdi yaptığınız soruların doğruluğunu nasıl tespit edeceğinizi söyleyelim.

40 soru / 5 cevap = 8,   bu demek oluyorki sınav sonunda tüm soruları doğru yaptıysanız her seçenekten (A,B,C,D,E) 8 adet olması gerekmektedir. 8 adet A, 8 adet B, 8 adet C, 8 adet D, 8 adet E =40.

Bazen tolerans olarak +1 -1 olabiliyor, maksimum +2 -2 olabilir. 9 adet A, 7 adet B, 8 adet C, 8 adet D, 8 adet E =40.

Peki niçin ÖSYM bu sistemi kullanıyor?

Çünkü ÖSYM öğrencilerin kafasını karıştırmak istememektedir.  Öğrenci 15 tane A seçeneğini işaretlediğinde öğrencinin "acaba yanlış mı yaptım niçin bu kadar A seçeneği işaretledim, veya niçin sadece 3 tane E seçeneği işaretledim" yargısını kaldırmak için ÖSYM bu sistemi kullanmaktadır.

 

2- Geometri soruları için sağlam bir kalem seçiniz.

Ne mi demek istedim, cevap kolay. Yanınıza aldığınız bir kaç kalemden birinin ucunun açısını kontrol edip öyle girin sınava. Örneğin, kalemin ucunun açısı 25 derece.  Eğer soruyu bir şekilde çözemediyseniz. Kaleminizin ucunu açı ölçer gibi kullanın ve sorudaki açının kaç derece olduğunu çözün. En kötü ihtimalle seçenek sayısını hiç bilmiyorsanız 5 ten 2 ye indirirsiniz.

Çünkü ÖSYM yine burada da öğrencinin kafasını karıştırmak istememektedir. Tüm açılar gerçeği yansıtmalıdır. 80 derecelik bir açıyı ÖSYM kağıt üzerinde 60 dereceymiş gibi göstermemektedir. Burada da öğrenci eğer doğru cevabı işlemlerle bulduysa, 80 dereyi bulup sonra açının resim üzerinde 60 gibi duruyorsa öğrencinin tereddüt etmesini istememektedir ve ölçüler gerçeği yansıtmalıdır.

 

3- 40 sorudan 37´sini yaptınız ve son 3 soruyu sallamak istiyorsunuz. Peki nasıl size + net puanı sağlayacak şekilde bu soruları sallayabilirsiniz?

  1. İlk madde de anlattığım, her seçenekten (A,B,C,D,E) 8 tane olma kuralını hatırlayın. Eğer bir seçenekten 9 tane işaretlediyseniz artık bu 3 soru da bu seçeneği işaretlemeyiniz. Ya da eğer C seçeneğinden sadece 4 tane işaretlediyseniz 3 cevabı sallarken C yi işaretlemeye özen gösteriniz.
  2. Soruyu okuyun ve mantığınıza göre elenmesi gereken cevapları eleyin! Nasıl yani? örneğin; matematik sorusunda sorudaki tüm sayılar çift sayılardan oluşuyor veya en son çarpan çift sayı gibi farklı açılardan bakıp en azından sorunun cevabının tek mi yoksa çift mi olduğunu anlayabilirsiniz. Tek mi çift mi, eksi mi artı mı, küsüratlı mı tam mı, sayı çok büyük mü yoksa küçük mü diye kendinize sorular sorarak bile bir sürü cevabı eleyebilirsiniz.Diğer bir örnek, bazı soruların cevapları gerçek hayata paralel olmaktadır. Soruyu okuduktan sonra cevabı gerçek hayata uyarlayın ve gerçek hayatta böyle bir durumla karşılassanız seçeceğiniz cevap doğru cevaptır.

 

4-  Sallamalı mı yoksa sallamamalı mı? 40 sorudan 37 tanesini yaptınız 3 soruyu yapamadınız. 3 soruyu boş mu bırakmalı yoksa sallamalı mıyız ? Sizce?

Yukarda size bir sürü taktik verdim. Bu kadar taktiği kullanıp sallarsanız salladığınız cevaplardan 1 tanesi bile tutsa kardır ve tutma ihtimali tutmama ihtimalinden her zaman yüksekdir (eğer yukardaki taktikleri kullandıysanız). Sallayın. Boş bırakmayın. 

Peki ne zaman boş bırakmalı? Tabi bazen öyle anlar gelirki sallamamanız gerekebilir, sonuçta 0.1 net´le bile türkiye sıralamasında aranıza bir sürü kişi girebilir. Sadece şöyle bir anda boş bırakmalısınız.

Örnek: Sözelcisiniz ve Fen Bilimleri testini çözüyorsunuz. 40 sorudan 20 tane yaptınız ve diğer 20 soruyu yapamıyorsunuz ve hiçbir fikriniz yok. İşte bu durumda boş bırakabilirsiniz. Ama kendi şahsıma göre kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Sallanmalıdır. Ben matematiksel + mantıksal olarak kesinlikle bilinmeyen bir sorunun bile sallanarak işaretlendiğin de ihtimal olarak daha fazla kazandırdığına inanıyorum.

O kadar çok test çözüyorsunuz,  işlemler, okumalar yapıyorsunuz. Sadece 15 dakikanızı ayırın ve matematiksel olarak olasılık ile hesaplayın ve sonucu görün.

 

5- EN ÖNEMLİSİ. Sınavlarda zaten zaman probleminiz olmuyor mu? Fule yakın mı yapmak istiyorsunuz? Çok iyiyim ama hep basit hatalar yaparak netlerim azalıyor mu diyorsunuz? İşte cevap.

Doğruları değil yanlışları bulun. Yanlışları buldukça eleyin. Tüm seçeneklere bu gözle bakın. Zaten bu sırada neyin doğru olduğunu göreceksiniz ve diğerlerinin yanlış olduğunu teyit edeceksiniz o yüzden yanlışlıkla bunu işaretlemişim, dikkat edememişim deme lüksünüz kalmıyor. Evet doğruyu bulup işaretleme yöntemine göre cost´u daha fazladır. Daha fazla düşünmeniz daha fazla zaman harcamanız gerekir. Ama buna alışırsanız sizi başarıya daha çabuk götürecektir.

 

 

Bu anlattıklarım sadece bir ÖSYS sınavında değil, diğer tüm sınavlarda da kullanabileceğiniz taktiktir. Ve hayata da bu gözle bakarsanız, hayattaki fırsatları daha iyi görür ve daha az hatayla yaşarsınız.

 

Anlatılanlar ve daha fazlası için özel ders talebinde bulunabilirsiniz.

 

NOT: Bu yazdıklarım kesinlikle kişisel bir görüştür. Sitemiz ve şahsımız adına sorumluluk kabul etmiyoruz.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELİYSEN HOCAMIZ OL
ÖSYS sınavında yüksek puan almak istiyorsunuz, fakat yanlış yapmaktan korkuyorsunuz. Şimdi sizlere altın değerinde taktikler veriyoruz. Bu 5 taktik sizin bakış açınızı tamamen değiştirecektir. Devamı »
APA MAKALE YAZIM KURALLARI VE APA FORMATI Makale yazmak kadar onun hangi formatta yazılması gerektiği de çok önemlidir. Makale konusu, içeriği, düzenlemesi taslak olarak yapıldıktan sonra makalenin sunulacağı kuruma ya da kişilere göre bel Devamı »
Dergi, gazete ve hatta öğretmeninizin verdiği bir ev ödevi için makale yazmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta, şartlar makale yazarak para kazanmanızı da gerektirebilir. Ancak, Devamı »
Makale - Tez nasıl yazılır? Bu sorunun cevabını bu yazı içerisinde vermeye çalışacağım. Makale veya tez yazımı tahmin edildiğinden daha zor bir iştir. Devamı »